Aia ehitus – mida on oluline teada?

Korralik aed kaitseb sinu kodu hoovi võõraste inimeste ja loomade eest. Turvatunne on üks inimeste põhivajadustest. Hea ja tugev aed aitab turvatunnet parandada.

Mis on odavaim aed, mida ehitada?

Kõige odavam aed on võrkaed. See nõuab kõige vähem materjali ja on kõige lihtsam püstitada. Võrkaia miinusteks on läbipaistvus. Möödujad näevad võrkaiast läbi ja kui teie hoovis on potentsiaalsele pikanäpumehele midagi huvitavat, siis läbinähtav võrkaed võib selliseid inimesi pigem ligi tõmmata.

Seda eriti juhul kui naabrite aiad on läbipaistmatud.

Kas endale ise aed ehitada on odavam?

Aia ehitamise kulust ca 30-50% on materjalikulu ja ülejäänud on töö hind. Mida keerulisem aed, seda suurem on aia ehitus kulu. Uhkemate kivist ja metallist nikerdustega aedade puhul võib ka materjalikulu olla enamus aia hinnast.

Ise ehitamisega on võimalus aed saada kuni 50% soodsamalt, samas on oht, et aed ei püsi sama kaua kui mõne professionaalse aiaehitusega tegeleva ettevõtte poolt püstitatud aed. Nemad ehitavad aedasid iga päev, teie aga üks kuni kaks korda elus.

Ehk vastus on, et lühiperspektiivis on odavam, kuid pikas perspektiivis võib kulu olla hoopis suurem. Rääkimata esteetilisest väärtusest. Ise ehitades kiputakse tegema vigu ja samuti ka hilisemate probleemide ja nn garantiiteemade korral ei ole pöörduda kellegi muu poole peale iseenda.

Kui kaugel peaksid aiapostid üksteisest olema?

Üldiselt püstitatakse aiapostid üksteisest 1.5-2.5 meetri kaugusele. Nurgapostid pannakse paika esimesena. Et aed oleks sirge, tõmmatakse nurgapostidest nöör, mis seob nurgapostid omavahel ja mille järgi saab loodida kõiki teise poste.

Sedasi tehes saavutatakse võimalikult sirge aed, mida on ka külgvaates ilus vaadelda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga